Pytania, które pomogą odnaleźć pasję

pytanko

Nasz umysł ma taką ciekawą właściwość.

Z pustki, codziennych myśli o tym, czym trzeba się zająć, co kupić, jak wspaniałe są sklepowe płytki łazienkowe, jaki piękny krawat wisiał dziś w sklepie, dlaczego papier toaletowy ma już 5 warstw, i czemu pączka z dżemem, którego kupiłeś zacząłeś jeść znowu od suchej strony, z tego chaosu, wyłaniają się wreszcie pomysły zaskakujące. Niekiedy wykiełkują, czasem zostaną zduszone, aż zdarzają się takie, które w końcu mogą zrewolucjonizować cały świat.

sprawy

Umysł może czegoś nie wiedzieć nawet przez długie lata, nie widzieć celu i odpowiedzi. Kryje w sobie potężną bazę świetnych pomysłów, które w większości nie będą odkryte. Dlaczego? I jak je odkopać? Jak wpaść na superpomysł lub podjąć trudną decyzję?

Kiedy skierujesz swoją uwagę do wewnątrz, pewnie przekonasz się, że albo właśnie coś do siebie gadasz (i nie jest to żaden objaw choroby psychicznej ani nic z tych rzeczy, oczywiście) albo poczujesz ciszę. W tej chwili nie masz wyznaczonego zadania, twoje myśli nie mają zapewne w tej chwili żadnej zagadki do rozwiązania, nie szukają niczego konkretnego. Trzeba je czymś zająć. Jak?

Skieruj uwagę do wewnątrz. Kiedy usłyszałeś już bicie swojego serca i zamknąłeś oczy, nastał czas [cóż to za jeno prorocze sformułowania? ;o], by przejść do rzeczy. Trzeba zadać pytanie. Pytania generują odpowiedzi i dzieje się to bardzo automatycznie. Jak masz na imię? Co widzisz przed sobą? Odpowiedzi napływają szybko. Jednak nie zawsze tak jest. Istnieją powiem pytania, których loading w Twojej głowie trawa dłużej, jakby wgrywał się większy program. Mogą to być m.in takie pytania:

 • Kim chcesz zostać w przyszłości?
 • Co jest dla ciebie w życiu najważniejsze?
 • Jaką wartością się kierujesz?
 • Kogo najbardziej lubisz?
 • W co wierzysz?
 • Czy wolałbyś zachować wszystkie wspomnienia z przeszłości czy nie móc stworzyć nowych?
 • Przeżyć dotychczasowe życie jeszcze raz? Wolisz być głupi, ale szczęśliwy, czy mądry, ale smutny?

Niektóre pytania są trudniejsze, niektóre łatwiejsze. Jak więc znaleźć odpowiedź na te bez pary?

1. Przede wszystkim zapytać. To takie proste, a niewiele ludzi wpada na pomysł by siebie po prostu zapytać. Wykorzystaj to! Kiedy chcesz wymyślić coś oryginalnego, innego, kreatywnego, zadawaj pytania, z różnych stron atakuj problem. Co się stanie, gdy zadasz pytanie?

rece

Pojawią się różne odpowiedzi. Jednak nie będą to tylko słowa i zdania. Nasze myśli nie są syntezatorem tekstu. Składają się na nie dźwięki, symbole, a nawet uczucia. Tak więc czasami ujrzysz symbol, usłyszysz dźwięk albo zobaczysz scenkę. Patrz w skupieniu na odpowiedzi.

2. Co jeśli jest cisza? Użyj innego pytania. Sformułuj je inaczej lub zacznij je od innego pytajnika „kiedy, jak, po co”.

3. Czego unikać? Nie zadawaj pytań od „czemu, dlaczego”, bo one zazwyczaj nie są pytaniami, których chcesz użyć, by rozwiązać problem, ale dociekają jego przyczyny. Zamiast tego zaczynaj zdania od „jak”. Jedno słowo, a dużo zmienia.

4. I nie odrzucać odpowiedzi, bo są zbyt głupie, skomplikowane itd. Na początku przyjmuj wszystko bez krytyki. Znasz taktykę Walta Disney’a, prawda? Miał on w swoim domu 3 kolorowe, bardzo ważne pokoje. Najpierw wchodził do pokoju marzycielstwa. Zapisywał wszystko, co przyszło mu do głowy. Później w pokoju racjonalisty, gdzie obiektywnym okiem spoglądał na wcześniejsze pomysły. Wykreślał to, co nie pasowało. A na koniec stawał się krytykiem. Tutaj zostawiał kilka tych najbardziej wybitnych. Nie wchodź najpierw do ostatniego pokoju.

Po co to wszystko?

Kiedy wiesz, już ja zadawać pytania pora do nich przejść. To one pomogą ci poznać siebie, swoją prawdziwą naturę i dostosować do niej pasję.

 • Gdybyś nie miał żadnych obowiązków i nic do stracenia, czym byś się zajął do końca życia (możesz wybrać tylko jedną rzecz)?
 • Kiedy zaczniesz, jeśli nie teraz?
 • Gdyby był dzisiaj ostatni dzień Twojego życia, i nie mógłbyś się z nikim spotkać, co byś robił?
 • Kim chciałeś być, gdy byłeś dzieckiem? W co najczęściej się bawiłeś?
 • Wolisz rządzić czy wykonywać polecenia? Czuć odpowiedzialność czy wręcz przeciwnie?
 • Chcesz pracować w grupie czy indywidualnie?
 • Jakie książki lubisz najbardziej czytać?
 • Co robisz w wolnym czasie?
 • Jaka jest najważniejsza wartość? Kontakt z ludźmi, doskonalenie się, zdobywanie wiedzy, poczucie szczęścia?
 • Jakie są najmocniejsze strony Twojego charakteru?
 • Jaka czynność sprawia, że nie kontrolujesz czasu?

Przejdź dalej, jeśli odpowiedziałeś na pytania!

Nie wiesz nadal kim zostać? Nie szkodzi. Teraz wiesz jaka praca, rozrywka sprawia Ci największą frajdę – ważne żeby odkryć jaki typ pracy i aktywności jest Twoim ulubionym. Gdzie chcesz się znajdować, czy być dyrektorem czy podwładnym, pracować aktywnie, z ludźmi itd. Pytanie męczone na każdym kroku „kim chcesz zostać?”, moim zdaniem nie pasuje już do obecnego rynku, który wciąż ulega zmianom i jest nieprzewidywalny.

Zapytaj innych

Czasem nie widzimy w sobie tego, co widzą w nas inni. Dlatego spytaj się różnych osób jaki zawód byłby dla Ciebie najlepszy, a usłyszysz odpowiedzi, które nawet nie przyszłyby Ci do głowy!

Jakieś pytania? :)

3 responses to “Pytania, które pomogą odnaleźć pasję

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s