Języki poznawać, by móc się dogadać

jezyki

Nadeszła wiekopomna chwila, by tym rymem częstochowskim zacząć wpis o nauce języków. Baaardzo przydatna, pożyteczna i satysfakcjonująca pasja. Dzięki niej możesz oglądać wiele filmów w oryginale, przeglądać artykuły, strony, których nie ma w twoim rodzimym języku, dogadywać się z obcokrajowcami, a tym samym spotykać nowych ludzi, ćwiczyć pamięć…

Istnieje wiele języków, metod uczenia, sposobów zapamiętywania, stron i książek do nauki. W internecie znajduje się mnóstwo blogów, które radzą, jak skutecznie uczyć się języka, jaki wybrać, w ile czasu można się go nauczyć, czy „naucz się języka w 30 dni” to tylko chwyt reklamowy, ilu języków warto się uczyć, który język jest najbardziej przydatny i najłatwiejszy, jak się zmobilizować i jak nie bać się rozmów i błędów. Polecam jeden z blogów dotyczących tych kwestii, który sama czasem czytam. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę, nauka języka „…”, metody, porady, nauka online itp., a twoim oczom ukarze się duża lista.

W internecie jest zatłoczenie stron i porad, jednak jeśli nadal nie znalazłeś odpowiedniej witryny, zawsze możesz uczyć się z książek, samodzielnie przygotowywać listy słówek, czytać książki po angielsku (bardzo polecam, języki nie stają się udręką w połączeniu z wciągającą historią) lub słuchać audiobooków i nagrań.

Odkryj głos przygłuszany przez lektora i dubbing

Doskonałą metodą jest oglądanie filmów w obcym języku, ale bez napisów! Dopiero kiedy kilka razy przewiniesz scenę i wyłuskasz z niej jak najwięcej, włącz napisy. Dlaczego warto uczyć się poprzez oglądanie? Bo właśnie takie słownictwo, jakie występuje w filmach  i wiadomościach jest najbardziej potrzebne. Oglądaj więc: filmy dla dzieci (występują tu obrazki, wszystko jest tłumaczone, zwroty są proste), głupie komedie, filmy akcji (bo nie są zazwyczaj wysokich lotów i kiedy bohater mówi, że będzie „katastrofa”, to zwrot ten od razu jest tłumaczony i użyty w zdaniu. „O nie będzie bardzo źle, wiele ludzi umrze! Trzeba temu zapobiec” – i od razu możesz się domyślić, o co chodzi), wiadomości (słowa najbardziej potrzebne do zrozumienia informacji, to właśnie te są na ustach większości ludzi). Więcej o nauce poprzez oglądanie filmów tutaj.

Słówka jak obrazki

Asocjacje, to moim zdaniem, jedna z najlepszych i najbardziej trwałych metod uczenia słówek. W skrócie chodzi o to, by wyraz skojarzyć ze słowami, obrazami lub dźwiękami. Wizje powinny być dziwne i oryginalne. Takie, które bawią i szokują. Człowiek najlepiej zapamiętuje rzeczy, które wywarły na nim jakieś emocje.

Jak to się robi? Oto przykład: po włosku wilk to il lupo. Lupo, lupo, jak to zapamiętać? Wyobrażasz sobie np. wilka, zaglądającego przez wielką lupę. Uwaga! Im dokładniej sobie wyobrazisz scenkę lub obraz, tym lepiej zapamiętasz słówko. Albo mrówka – la formica. Mrówka odciskająca foremkami ciasteczka? Możliwości jest tyle, ile ludzi na świecie. Jeśli napotkasz trudniejsze i długie słówko, podziel wyraz na kilka mniejszych części.

Słowa piosenek

Każdy chciałby zapamiętywać wszystko tak jak słowa piosenek :D. Mają one taką właściwość, że niezwykle łatwo wchodzą do głowy i tam się zakorzeniają. Gdy znajdziesz utwór, który Ci się spodoba, zerknij na jego tłumaczenie. Piosenka Beyonce „If I Were A Boy” to świetna nauka drugiego okresu warunkowego, a piosenki typu „Should I stay or should I go?” utrwalają konstrukcje zadawania pytań.

Uczenie na różne sposoby

Metody klasyczne tzn. karteczki, listy, zakrywanie słówek, fiszki, fiszkoteki, programy z fiszkami są jak najbardziej okej. Jednak pójdźmy o krok dalej. Najlepiej łączyć różne metody, bo człowiek uczy się poprzez różne zmysły; słuchowe, ruchowe, wzrokowe, dotykowe itd.

Jeśli jesteś wzrokowcem, nie rezygnuj z słuchania, bo w normalnym życiu nie ma opcji subtitled. Ruszaj się, ucz się na świeżym powietrzu, rozmawiaj, pisz opowiadania, oglądaj wiadomości, słuchaj radia, czytaj swoje ulubione książki w języku obcym, bądź kreatywny!

Czas

Niestety, nie nauczysz się języka, jeśli będziesz poświęcał na niego tylko 3-4 godziny tygodniowo. Język musi towarzyszyć Ci prawie wszędzie i często. Kiedy tylko masz okazję, słuchaj (podczas jazdy autobusem), czytaj, oglądaj. Włącz sobie radio w tle, nawet jeśli świadomie go nie słuchasz. Taki trick sprawi jednak, że osłuchasz się z językiem, a mózg za ciebie przyswoi sobie brzmienie, konstrukcje zdań. Uczyń naukę języków swoją pasją, a już nigdy nie będziesz musiał „marnować czasu” na naukę.

Strony do nauki języków

Jakie ja znam najlepsze strony do nauki języków? Możecie odczuć tutaj lekką faworyzację języka angielskiego, ale na tym języku poprzestanę. Nie chciałam podawać tutaj typowych stron do nauki np. „portugalskiego, rosyjskiego”, bo lista byłaby bardzo długa i nieuniwersalna.

Oczywiście w komentarzach zachęcam do dzielenia się innymi stronami językowymi :D.

Mam nadzieję, że wszystkie linki działają, jeżeli ktoś zauważy błąd, będę wdzięczna o poinformowanie :).

8 responses to “Języki poznawać, by móc się dogadać

  1. Eksperymentowałam już z arabskim, hindi i tureckim – szczerze mówiąc lepiej mi szło niż z niemieckim :) za to z angielskim i rosyjskim trzymam sztamę :) bususu to bardzo fajna stronka do nauki języków! Chyba poczułam motywację, żeby wrócić do nauki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s