Steve Jobs

Ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają.

Osoba o niezwykłym podejściu do życia, motywacji i wizji tworzenia. Powitajcie Steve Jobsa, kojarzonego przede wszystkim, a może niestety tylko, z firmą Apple Inc. Najważniejsze, co wniósł do mojego życia, to nie iPhony i Mac, ale niezwykłe podejście do różnych spraw.

Kto to jest? Czyli ciekawe życie Steve Jobsa

Z kim mamy w ogóle do czynienia? Steven Paul Jobs urodził się 24 lutego 1955 roku w San Francisco, Kalifornia. Jego biologiczni rodzice oddali go do adopcji. Steve został adoptowany przez Paula i Clarę Jobsów, pochodzących ze średniej klasy społecznej. Na początku miał zamieszkać u bogatszej rodziny (więcej dowiecie się z filmiku zamieszczonego na końcu). W wieku 13 lat poznał jedną z najważniejszych osób w jego życiu: 18-letniego Stephena Wozniaka; elektronika i, podobnie jak Steve, niepoprawnego dowcipnisia.

Jesienią 1974 r. Jobs powrócił do Kalifornii, gdzie chodził na spotkania klubu komputerowego „Homebrew Computer Club” razem ze Steve’em Wozniakiem. Rozpoczął pracę w firmie Atari, gdzie wraz z Wozniakiem projektował gry komputerowe.

W 1976 r., wspólnie ze wspomnianym Steve’em Wozniakiem, założył firmę Apple. Pierwszym komputerem ich produkcji był Apple I, sprzedawany za 666,66 USD. W 1977 r. zbudowali Apple II, który odniósł sukces na rynku komputerów domowych. Dzięki Apple II firma Apple stała się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw produkujących komputery domowe. W 1984 r. pojawił się Macintosh, który stał się od tej pory głównym produktem Apple.

Steve Jobs został zwolniony ze swojej własnej firmy! Zapytacie pewnie, jak to możliwe. Obowiązki szefa przekazał osobie, która, według niego, doskonale się do tego nadawała. Choć zwolnienie z Apple Steve Jobs bardzo przeżył, twierdzi, że było to jedno z najważniejszych przeżyć jego życia. Później wpadł na pomysł założenia firmy NeXT, a następnie Pixar. Tak się złożyło, że obie te firmy osiągnęły wielki sukces. Druga z nich wyprodukowała 12 filmów pełnometrażowych (W tym wybitne „Toy Story”, które zyskało uznanie krytyków), a NeXT został wykupiony przez Apple. Steve powrócił więc na stare „śmieci” – śmieci, bo firma była w kryzysie. Pod jego rządami Apple weszło także na rynek muzyczny ze swoim odtwarzaczem iPod i internetowym sklepem muzycznym iTunes Store oraz w świat telefonów komórkowych z urządzeniem iPhone, a w 2010 r. na rynek tabletów, prezentując iPada.

Jobs zmarł w swoim domu, z powodu nawrotu leczonego wcześniej raka trzustki.

jobs

Możemy zauważyć, że wielka firma nie musi być budowana od razu od wielkich funduszy. Można choćby zacząć od zwykłego garażu. Nie musisz mieć  również wszystkiego gotowego, by zacząć. Czasem też najgorsze wydarzenia sprawiają, że trafiamy na właściwe miejsce. Gdyby Steve Jobs nie był zwolniony z Apple, nie spotkałby swojej żony, nie założył firm, najpewniej nie nauczyłby się wielu rzeczy. Zaczynanie od nowa wyzwoliło w nim świeżość umysłu i wspaniałe pomysły. Nie wszystko więc jest takie, jakie się wydaje.

Tu więcej o Jobsie.

To było krótkie przedstawienie osoby. Nie chodzi jednak o to, żeby szczegółowo przedstawić życie Jobsa. Chcemy przede wszystkim dowiedzieć się, czego możemy się nauczyć od tego wspaniałego człowieka. Chcemy? Chcemy!

Przypominając sobie jego dążenia, porażki i próby, mam siłę by iść dalej. Podziwiam go za jego wytrwałość i za to, że pokonywał trudności, które zsyłało na niego życie. Poniżej przemówienie Steve Jobsa. Bardzo zachęcam do obejrzenia!

Źródła: Wiki i strona http://allaboutstevejobs.com/index.php

Reklamy

4 responses to “Steve Jobs

 1. W moim wpisie nie było nic na temat „ciemnej strony SJ”, bo właściwie nie o tym miałam pisać. Nie chciałam byście odebrali, że należę do ‚kultu Jobsa’. Czekałam więc na wpis, który zwróciłby uwagę na to, że istnieją odmienne opinie o nim, a nie same superlatywy.
  Tak, być może przemówienie było pod przykrywkę, można gdybać, co nie zmienia faktu, że sama treść jest świetna. Więc się na niej skupmy :).
  Ważne jest, by nigdy nie przestawać pytać. Dziękuję za miłe słowa. Niesamowicie podbudowują na duchu :D.

 2. Miałam to samo podlinkować, ale widzę, że masz. Chociaż nie wszyscy wystawiają mu taką laurkę, są i tacy, którzy sądzą, że po prostu kradł… Wiem, sukces, zwłaszcza spektakularny nie tylko ma wielu ojców, ale ma też wielu zawistnych, i zawziętych przeciwników. PS. Czytałaś jego biografię? Nie sukcesu, rzecz jasna lecz S. J.?

  • Czekałam na taki wpis i wiedziałam, że prędzej czy później się pojawi :). Tak, masz rację, podzielone są opinie na jego temat. Chciałam przede wszystkim pokazać, co można się od niego nauczyć, a nie udowodnić, że Steve Jobs był idealnym człowiekiem, który wszystko osiągnął sprawiedliwie i bez szkody na innych ludziach.

   Zaczęłam się zastanawiać, czy możliwe jest jednak stworzenie wielkiej firmy (takiej jak Apple) w taki sposób, by każdy człowiek, pracownik, a także opozycja byli zadowoleni. Takiej, która w całości będzie zbudowana na prawdzie i bez zaborczości. Odpowiedzcie sobie sami… Historia nie często to potwierdza.

   Jak wiele korporacji zostało stworzonych na tragedii zwolnień, oszustwie, ukradzionym pomyśle itd. Podobnym przykładem może być Mark Zuckerberg, twórca facebooka, który z jednej strony pomógł wielu ludziom, założył serwis, który dał nowe możliwości, a z drugiej został oskarżony o ukradzenie pomysłu i niesprawiedliwe potraktowanie niektórych pracowników.

   Można usprawiedliwiać Jobsa, mówiąc, że został poszkodowany przez los, zwolniony z pracy, firma była jego życiem i za wszelką cenę chciał ją utrzymać. Każdy czyn ma swój motyw, na pewno Steve zrobił coś, co było dla niego najlepszym rozwiązaniem, jednak kradzież pozostaje kradzieżą, nie ważne czym się kierujesz. Czasem trzeba wybrać z dwóch złych rzeczy, lub zrobić coś złego, by zyskać coś wspaniałego. To są bardzo trudne decyzje, dylematy moralne, na które nie ma prawidłowych odpowiedzi. Cokolwiek być nie zrobił, znajdziesz swoich zwolenników i przeciwników.
   Niektórzy uznają Jobsa za „wizjonera, który zmienił przyszłość ludzi, i nie ważne jakim kosztem”, a drudzy, bardziej wrażliwi powiedzą, że kradł i nie liczył się z innymi. Niezależnie po której stronie staniecie, na pewno możecie przyznać, że trzeba mieć niezwykle silną osobowość, by poradzić sobie z utrzymaniem firmy borykającej się z wymyślonymi plotkami, zazdrośnikami, osobami, które za wszelką cenę chcą ją zniszczyć.

   • Sprawa jak piszesz— jest złożona. Nie wiem na jakiego rodzaju wpis czekałaś, przecież ja nie rozstrzygam jak było. Nie wiem. Owszem, słowa Jobsa, jego przemówienie jest porywające, ale czy mają pokrycie w rzeczywistości? Czy tylko udział w budowaniu mitu? Nie wiem, zadaję jednak p y t a n i a.
    Ale jak już „rozmawiamy” fajna jest idea Twojego bloga. Mnie pociągają wielcy ludzie, i to wielcy na różnych poziomach i na różne sposoby, pociąga mnie też Świadome Życie (z) pasją. Wiem, pierwszy komentarz może się wydawać (a może rzeczywiście tak jest?)Dość pesymistyczne… Nie chodzi jednak by było cukierkowo… Ukłony. PS. A przemówienie znajdziesz też na moim blogu. :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s