Muzyka

beatels

Sytuacja jest taka: konkurs, pierwsze spotkanie grupowe lub szkolenie i nadszedł niespodziewany moment, by powiedzieć coś o swoich zainteresowaniach. 8/10 teraz właśnie myśli co powie, bo ani nie ćwiczy baletu, ani skoków ze spadochronu. 2/10 to osoby, które zawsze znajdą się w każdym towarzystwie, czyli człowiek z ciekawym zainteresowaniem oraz samochwała, która najdrobniejsze duperele podniesie do rangi wspaniałego hobby. Żeby nie milczeć, wszyscy wymyślają na poczekaniu coś, czym się zajmują, i tu często pada słowo „muzyka”. W jednym „muzyka” zawiera się kolekcjonowanie płyt, w drugim granie na instrumencie, w trzecim interesowanie się konkretnym stylem, grupą, a w jeszcze następnym chodzi jedynie o słuchanie muzyki. Czy jednak wszystko tu jest „muzyką”? Czy samo słuchanie to pasja, czy musi iść za tym poświęcenie czasu i kasy na koncerty, interesowanie się historią zespołu?

Moim zdaniem wszystko może być pasją. Jeśli ktoś nie wyobraża sobie życia bez muzyki, codziennie czegoś słucha, szuka nowych utworów, a przy sobie ma słuchawki, jest to zainteresowanie.

Muzyką można leczyć, motywować się, relaksować, a nawet terrorować i hipnotyzować! Najczęściej używamy jej do wzbudzenia pozytywnych emocji lub dobieramy ją wedle swojego nastroju. Można do niej tańczyć, śpiewać, muzyka stanowi tło (możecie wyobrazić sobie film bez muzyki, bez żadnego soundtracku?! Bohater wraca zwycięsko z potyczki, wykonał zadanie, rany, wiatr we włosach. A w tle? Cisza…). Tworzy się ją na różne sposoby – wiążą się z tym różne gatunki muzyczne. Jest ich niemożebnie dużo (Wiki), dlatego tutaj kilka z nich z przykładowymi utworami:

1. Disco polo – różne, Mydełko Fa

2. Dubstep – Shrillex, Benga, Lindsey Stirling

3. Electro – Planet Rock, Electro house

4. Folk – The Sunflower Connection, Celtycka

5. Grunge – Nirvana, Alice In Chains

6. Heavymetal – Metallica, Iron Maiden

7. Hip – hop – Eminem, Tupac

8. House – Move Your Body

9. Jazz – Louis Armstrong

10. Pop – Rihanna, Beyonce

11. Opera – Lacrimosa

12. Punk – Sex Pistols, The Clash

13. Reggae – Bob Marley

14. Rock – REM, RHCP

15. Muzyka filmowa – Hans Zimmer

Muzyka, jak wiadomo, jest wykorzystywana do poprawy zdrowia i samopoczucia. Dlatego jest stosowana w położnictwie, w chirurgii, tam, gdzie przebywają dzieci, w rehabilitacjach, w psychologii itp. „Okazało się, że muzyka działa przeciwbólowo, a także wpływa na ciśnienie tętnicze krwi i tempo pracy serca. W 1949 roku grupa chirurgów przeprowadziła serię dźwiękowych eksperymentów i jasne stało się, że utwory muzyczne są środkiem uspokajającym, mogącym skutecznością rywalizować z lekami.”, taką treść możemy znaleźć w artykule Focusa o leczniczych właściwościach muzyki. Tutaj można dowiedzieć się, za co kochamy muzykę.

Muzyka tworzona trochę inaczej:

Dziwny instrument

Niezwykła gra na gitarze

Tic-tac Music

Glass music

Choć ludzie mówią różnymi językami, myślą w innych kategoriach, muzyka wpływa na wszystkich  w podobny sposób. Jest łącznikiem między ludźmi, bo nie trzeba rozumieć słów, być inteligentnym, aby ją pojąć. Myślę, że dobrym przykładem będzie tu scena z filmu „Skazani na Shawshank”, w której Andy Dufresne puszcza przez megafon piosenkę rozbrzmiewającą w całym więzieniu. Muzyka staje się w więziennych murach czymś innym, cudownym, jakby nie z tego świata. Daje więźniom namiastkę wolności i szczęścia.

Ciekawym, a zarazem strasznym zjawiskiem są również halucynacje muzyczne. Osoby dotknięte tą dolegliwością słyszą w głowie na okrągło jeden lub kilka utworów. Musi być to okropne. Nikt z nas chyba nie chciałby słuchać 24 godziny na dobę hymnu państwowego, Białego Misia lub heavy metalu.

Czytałam także kiedyś o totrutrowaniu muzyką. Osoby zamykano w pomieszczeniu i non-stop puszczano jeden utwór. Okazało się, że torurowani nie wytrzymywali, błagali o wypuszczenie, a nawet woleli być uśmierceni. Okazało się, że niezależnie jaki utwór by puszczone wielokrotne jego powtarzanie prowadzi do szału, bo ile można w głowie słyszeć tą samą linię melodyczną i te same słowa. Na liście utworów, którymi męczono nieszczęśników znalazły się m.in. brzmienia zespołu AC/DC. Jeżeli dokopię się do tego artykułu, napiszę wówczas więcej szczegółów.

Kiedyś często słyszało się o muzyce wywołującą halucynacje. Artykuły wzbudziły niemałe zainteresowanie. Poprzez odpowiednie dźwięki utwory stymulowały mózg i wprowadzały w stan transu i rzekomo prawdziwych halucynacji. Najpierw zanim jednak zechcecie mieć fazę jak po środkach odużających, zapoznamy się lepiej z pojęciem hemi-sync.

Hemi-Sync jest zarejestrowaną artystyczną technologią dźwiękową, bazującą na naturalnym funkcjonowaniu ludzkiego mózgu. W czasie swojej aktywności mózg ludzki generuje fale elektromagnetyczne oraz potencjały elektryczne. Różne formy fal i potencjałów generowanych przez mózg odpowiadają różnym stanom mentalnym, np. odpoczynkowi fale alfa, stanowi głębokiego snu fale delta, medytacji fale theta, natomiast aktywności fizycznej fale beta. Wykorzystując dudnienia różnicowe, proces Hemi-Sync powoduje powstanie określonego rodzaju fal mózgowych, a w konsekwencji prowadzi do pożądanych stanów świadomości.

Ze strony: http://www.obokciala.fora.pl

Do słuchania wykorzystuję Spotify. Bardzo fajna apka, wszystko gromadzi w playlisty. Oczywiście, YT, ale wtedy, jeśli mam ochotę na konkretną piosenkę. Poza tym możecie zajrzeć na http://www.lastfm.pl/       http://grooveshark.com/.

A wy czego słuchacie? Jest tu osoba, której pasją muzyka nie jest?

 

Reklamy

2 responses to “Muzyka

  1. Ja polecam radio Pandora! Jest po prostu genialnie. Trzeba wpisać np. wykonawcę, którego się uwielbia a radio będzie grało podobną muzykę na zasadzie podobieństwa różnych cech. Utwory dobiera fantastycznie. Uwielbiam to radio. :)))) Jest jeden minus… nie jest dostępne poza USA, ale!!!!… da się to obejść :) –> Jeśli ktoś korzysta z Chroma, czy Firefoxa, wystarczy dodać rozszerzenie Media Hint i voilà! :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s