Kostka rubika

kostka

Kiedykolwiek próbowałeś ułożyć taką kostkę? A może uważasz, że potrzebny jest do tego genialny umysł naukowca i niezwykle logiczny umysł? Też tak myślałam, póki nie wdrożyłam się w temat. Pewnego razu uznałam, że spróbuję. I okazało się to niezwykle fajną zabawą. Układałam ją wieczorami, a nawet zabierałam na wycieczki. Tam cieszyła się dużym zainteresowaniem, o dziwo. Działała jak magnes przyciągający ludzi :). Jest trochę jak łamigłówka, którą wiesz jak rozwiązać, miejscami trudniejsza, ale jednak do wykonania. Tu przede wszystkim ważna jest pamięć. Jeśli masz głowę i umiesz zapamiętać swój numer telefonu (musi być trochę „wymagająco”), to zadanie dla Ciebie!

Otóż układania kostki rubika można się nauczyć. Wydaje się to dziwne w pierwszym podejściu. Tyle możliwości ułożeń, a trzeba dojść do tego, by każda ścianka była jednego koloru. Oczywiście nikt nie pamięta ruchów na określoną kombinację ustawień kwadratów, byłoby to niemożliwe.  „Liczba kombinacji różnych ułożeń kostki 3x3x3 wynosi ponad 43 tryliony” jak głosi Wiki. Liczy się pamięć, troszkę wyobraźni przestrzennej i logiki, a także mnóstwo zabawy dzięki jednej, małej kosteczce.

Sprawdź, jak ułożyć pierwszą ściankę lub tzw. „koronę”.  Ja uczyłam się metodą Layer By Layer, dla początkujących, ale jest też wiele innych metod. Wybierz tę, która Ci najbardziej odpowiada. W Internecie znajdziesz mnóstwo poradników i filmików na ten temat.

Poziom trudności. Moim zdaniem można porównać do średniego sudoku. Jednak tutaj, jeśli „obczaisz o co biega” za każdym razem będzie szło Ci lepiej i szybciej, bo wszystko opiera się na kilku powtarzających się schematach.

Kiedy opanujesz układanie, zabawa się nie kończy. Możesz ćwiczyć wykonywanie zadania w jak najkrótszym czasie. Albo spróbować układać kostki 2x2x2 do nawet 11x11x11!

Najkrótszy czas układania wyniósł tylko 5,66 sekundy! Obejrzyj filmiki, w których ludzie układają kostkę jedną ręką lub z zawiązanymi oczami!

Hobby można łączyć. Niezwykły gość! Żonglując, układa kostkę rubika. Megautrudnienie.

Jeśli wolisz bardziej artystyczną wersję kostki rubinka, to możesz zajrzeć tutaj. Jak widać kostka nie musi służyć tylko do jednego. Ktoś wpadł na ciekawy pomysł, zupełnie inny sposób wykorzystania cuba. Obrazek z tej strony:

monroe

Do czego jeszcze można wykorzystać kostkę?  Spróbujcie wymyślić jak najwięcej rzeczy. Jak, powiedziała Maya Angelou, „You can’t use up creativity. The more you use, the more you have.”

Nie zrażaj się, jeśli układanie Ci nie wychodzi. Ernő Rubik (wynalazca kostki) pierwszy raz układał ją przez miesiąc.

Bardzo zachęcam do spróbowania.

Obrazek tytułowy ze strony: http://spokogadzet.komputerswiat.pl/wp-content/uploads/2010/02/kostka-rubika.jpg

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s