Wyruszamy ze swojego Shire!

zamek

Wyruszamy z Shire, ale nie do Mordoru. Wręcz przeciwnie. We wspaniałe miejsca pełne przygód i wyzwań. Jeśli tylko masz okazję i środki, podróżowanie jest, moim zdaniem, najlepszym sposobem na kształtowanie swojej odwagi i przeżywania niezwykłych wspomnień. Jeśli miałabym powiedzieć, co wspaniałego zdarzyło się w tym roku, na pewno w takim worku znalazłyby się wyjazdy.

To tu można poznać fajne osoby i super się bawić. No i oprócz tego uczyć  się języka, poznawać zupełnie inną kulturę, świat z innej strony. Zobaczyć, że istnieje świat taki, którego nie znamy. Możemy wydawać się dla miejscowych ludzi dziwni, a to co jemy w ich oczach okaże się czymś nienormalnym. I odwrotnie. A najlepsze jest to, że gdy spojrzysz w górę zobaczysz to samo niebo i księżyc. Który widać z metropolii, wioski w egzotycznym kraju i z Twojego domku, który będzie gdzieś tam, daleko i bez znaczenia. W podróży „skazany” jesteś tylko na siebie i czasami musisz sobie poradzić, spytać kogoś o drogę, przełamywać bariery. Wyjazd determinuje w nas zachowania, których się wcześniej baliśmy – i to najczęściej zupełnie bezpodstawnie.

Dlaczego warto wyjechać?

1. Poszerzasz swoją strefę komfortu. Sytuacje, w których czujesz się zrelaksowany mogą być ograniczone. Zapytanie w innym języku kogoś o coś może przyprawiać Cię o stres. Występowanie przed komisją lub dużą grupą ludzi także, ale np. spytanie o drogę przypadkowego przechodnia już nie. Zwiększając liczbę sytuacji, w których jesteś wyluzowany i pewny siebie, sprawiają, że jesteś możesz więcej, nic nie hamuje Twoich prawdziwych pragnień. Aby tak się stało, trzeba wystawić się na próbę. Jest na to jeden sposób. Musisz wykonywać te rzeczy, których się boisz. Jeśli będziesz występować wiele razy po pewnym czasie mówienie na forum będzie do Ciebie czymś naturalnym. Wyjazdy sprawiają, że jesteś zmuszony wykraczać poza swoją strefę „bezpieczeństwa”, uczysz się nowych zachowań.

2.Bywasz w miejscach nowych, ciekawych. Codziennie mijasz zapewne szare bloki lub powtarzające się budynki i domki. A tak możesz stanąć chociażby obok czerwonej, londyńskiej budki telefonicznej. Jesteś również bliżej natury, podziwiasz jej piękno, często w zupełnie innej, niespotykanej postaci: kaniony, wodospady, góry, bieguny i plaże.

3. Poznajesz nowe osoby. Najłatwiej przychodzi to na obozach. Wszyscy przyjeżdżają tu z myślą na poznanie kogoś, są otwarci na nowe znajomości. Wspólne problemy, zadania umożliwiają nawiązywanie kontaktów.

4. Najlepsze przygody. Tu właśnie można się zgubić, skompromitować i pośmiać z tego, porozmawiać z miejscowymi.

5. Uczysz się języka. Jesteś zmuszony dogadać się z kimś, sprawdzasz jak idzie Ci korzystanie z języka w normalnym życiu.

6. Poznajesz nową kulturę, ludzi o zupełnie innej mentalności. Albo trafisz do mozaiki ludzi z IPhonami w rękach albo do tych, którzy żyją w ubogich chatkach. Dowiadujesz się, że nie każdy je na śniadanie twój ulubiony jogurt bez którego ranek nie ma sensu, że ich dzień zaczyna się o zupełnie innej porze, i chodzą inaczej ubrani.

Nie masz funduszy na wyjazd za granicę? Weź rower i pojedź w kilkudniową trasę po Polsce. Spotkałam kiedyś człowieka, który zaczynał od trasy góry – morze autostopem i rowerem. A później rowerem do krajów Europy.

Więc w drogę! Choćby do sąsiedniego miasta!

2 responses to “Wyruszamy ze swojego Shire!

  1. Świetny post, natrafiłem na ten blog przypadkowo… Dzięki bo zainspirowałaś mnie dzisiaj bardzo :) Znalazłem czego szukałem na tym właśnie blogu. Dzięki Ci wielkie. Muzyka, podróże… te dwa posty mnie zainspirowały do wyjazdu autostopem po Europie… oczywiście z moją mp4 ;) Naprawdę doceniam i dziękuje jeszcze raz za Twoją prace włożoną w ten blog… :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s