Przenieś się do alternatywnego świata!

ksiazka

Chciałbyś kiedykolwiek przeżyć przygodę pełną tajemnic, niebezpieczeństw, wyruszyć na nieznaną wyspę lub pojawić się w zupełnie zwykłym miejscu, a tam toczyć rozmowę z interesującą osobą lub odkrywać zagadki? A gdybyś jeszcze miał gwarancję, że wyjdziesz z całej przygody cało! Nie potrzebne do tego żadne studio z maszynami do robienia efektów specjalnych. Znasz już odpowiedź: książki.

Jeśli żywisz urazę do nich pewnie złożyło się na to jakieś przykre doświadczenie lub pogląd w który wierzysz np. że czytanie jest nudne. Wiele osób nie czyta. Bo kojarzy im się to m.in. z męczeniem szkolnych lektur, które w większości są nieciekawe. Po części to prawda, bo nie wszystkie książki szkolne są superfascynujące, a nawet jeśli, to po rozbiciu najwspanialszego bohatera na części pierwsze i motywy jego postępowania, stają się koszmarne dla niektórych. Czytanie kojarzy się z męczeniem lektur, kiedy za oknem ładna wiosna, jesteśmy zmęczeni całym dniem, a nauczyciel zrzędzi coś o Kordianie, Ballandynie czy Rolandzie. Jeżeli kojarzysz świat czytania ze szkołą i sprawdzianami z treści, tracisz cały, piękny świat, który możesz poczuć na własnej skórze. Współczuję osobom, które nie potrafią czytać lub myślą, że wykreowanie niewidzialnego świata w wyobraźni jest męczące, pracochłonne i nudne. Przejrzyj wszystkie stronki z obrazkami, cytatami. Jak wiele z nich odnosi się do książek, magii czytania. Coś musi w tym być, więc może i Ty się przekonasz? Nie czytając, jesteś poza kręgiem kulturowym, nie możesz zrozumieć niektórych porównań i odniesień do literatury (tam tararam, słowo budzące grozę „Literatura”!). Wcale nie czytają tylko kujoni i ci, co mają lepsze oceny. To tylko stereotypy.

book

Na początek sięgnij po krótką książkę, jeśli nie jesteś do końca przekonany. Zmuś się do jej przeczytania. Nie oczekuj niczego dobrego i najgorszego. Zacznij pierwszy rozdział bez żadnych przekonań. A jeśli już czytasz, spróbuj sięgnąć po coś innego. Nie przekonują Cię książki historyczne? Przeczytaj „Ogniem i mieczem”. Nie lubisz fantastyki? Zawędruj do takiego działu podczas najbliższego pobytu w księgarni. A może Harry Potter? :D

Udało mi się przekonać kilka osób, które nie miały nic wspólnego z książkami do przeczytania kilku. Jestem dumna z powodzenia misji :).

Możesz zasięgnąć opinii innych osób, by od razu zacząć od jakiejś ciekawej, sprawdzonej lektury. Jeśli lubisz coś wzruszającego – „Oskar i pani Róża”; jeśli kryminały – twórczość A. Christie lub Doyle’a albo coś straszniejszego – S. King. Jakieś propozycje? Tu taka przykładowa lista.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s