Z własną pasją w świat!

Obrazek by  Henryca Citra, Indonesia.

Artykuł jest głównie skierowany dla osób, które przeszły etap poszukiwania pasji, mają ją i chciałyby ją wykorzystać w życiu. Dlatego jeśli jeszcze nie masz hobby, skieruj się do kategorii Początek wyprawy.

Na pewno wiele z nas marzy o tym, by w przyszłości codziennie wykonywać to, co się kocha. Zadziwiające jest więc jak wiele osób skarży się na swoją nudną, wyczerpującą pracę. Harują od rana do wieczora, albo wmawiając sobie, że jest dobrze, albo mając nadzieję, że udręka kiedyś minie i wreszcie, kiedy tylko znajdą czas i dość sił, zajmą się swoimi marzeniami. Czas jednak szybko ucieka, od  „tylko szybkiego projektu” do następnego ważnego projektu. I nawet jak będziesz powtarzać sobie, że tylko jeszcze kilka latek pracy i z tym koniec, najprawdopodobniej wcześniej zastaniesz koniec swojego życia. W rzeczywistości wciąż będziesz żyć w klatce pełnej stresu, nudy i wyczerpania pracą. Oj, zabrzmiało apokaliptycznie :). Dlatego pocieszę Cię myślą, że jeśli zdecydujesz się na przełomowy krok w życiu już nigdy nie będziesz musiał pracować, bo codziennie będziesz robić to, co sprawia ci przyjemność.

Na swojej drodze spotkałam osoby w pełni zaangażowane w swoją pasję połączoną z pracą. Ale w większości otaczają mnie opinie, stwierdzenia, że „znów do tej głupiej pracy”, „chciałbym weekend, wreszcie wolne”, „szkoda, że urlop nie trwa dłużej”, „zawód nauczyciela jest taki trudny, nie mam czasu na prawdziwe przyjemności”. Pytanie, co jest tą przyjemnością. Być może wynika to z narzekającej natury mojego narodu, że tak posłużę się stereotypem. Ale nie sądzę, bo problem dotyczy wielu, różnych ludzi na całym świecie, a stereotyp do ogólnikowe pojęcie.

Czemu nie poświęcić by się pasji?

Zastanówmy się, czy jest coś złego w tym, żeby poświęcić życie i pracę pasji. Czasem możemy spotkać się z opinią, że praca, choć nudna i męcząca, zapewnia poczucie stabilizacji finansowej, spokoju, utwierdzenia w przekonaniu, że nie wylądujemy pod mostem. Według mnie jest to mocno przesadzone, najgorsza wizja wiąże się z bezdomnością, głodem i śmiercią w osamotnieniu i tarzaniu w ekskrementach. Wizja, choć brzmi nieprawdopodobnie i surrealistycznie, do wielu jednak przemawia. Ludzie mogą przyjmować taką czy podobną wersję wydarzeń świadomie lub podświadomie.

Czy jednak życie w ciągłym stresie, nerwach lub nudzie i wyczerpaniu jest życiem spokojnym? Czy takim życiem chcą żyć ludzie, którzy właśnie taki sposób wybrali? Pamiętaj, że w pracy spędzisz większość swojego życia. Nie próbuj uczynić go więc takim, jakim nie chcesz, żeby było. Na końcu swojego życia będziesz miał w głowie swoje doświadczenia, wspomnienia, a nie numer pieniędzy na koncie (prawdopodobnie, chyba, że jesteś wyjątkowo skąpym typkiem ;). Rób tak, by móc cieszyć się swoim wynikiem. A nawet jeśli do końca nie wyjdzie, to będziesz mieć świadomość tego, że dążyłeś ku marzeniu, ku jednej właściwej drodze życiowej. Zadaj sobie pytanie, czy gdybyś teraz, za chwilę wylądował w fotelu jako staruszek, czy byłbyś dumny i zadowolony ze swojego życia, tego, które udało Ci się do tej pory przeżyć. Jeśli nie, zaraz dowiesz się, jak to odmienić. Zastanów się, czy Twoje życie nie mogłoby być wspaniałe, jeśli nie byłbyś bogaty, ale żył skromnie, robił to, co kochasz, a na dodatek cieszył się każdym dniem?

Bądź świadom tego, że sam wybierasz, co będziesz robić na początku swojego życia. I jest to ważna decyzja, dlatego niektórych przerasta. A poszukiwanie może stać się wspaniałą przygodą. Nie bój się, jeśli nie masz pasji, nie jesteś skończony. Ważne, że jej szukasz. Wiele osób tego nie robi. Jeśli wybrałeś źle, możesz zrezygnować.

Wyobraź sobie jak wiele z nich żyje w zupełnej nieświadomości, że mogą szukać pasji, zacząć robić to, czego nigdy dotąd nie robili. Ilu malarzy, aktorów, nauczycieli, matematyków i pisarzy straciliśmy, bo minęli się ze swoim powołaniem, robiąc przez całe życie to, co nie sprawia im satysfakcji i radości.

Lista do zrobienia

Po pierwsze, co musisz zrobić to zebrać mnóstwo odwagi i chęci działania pod prąd, mimo wszystko. A następnie podjąć decyzję. Uwolnij się od przekonań, toksycznych osób. Wskazówki znajdziesz w artykule Zmień myślenie!

Po drugie, uwierz, że cel jest osiągalny, że sukces jest możliwy. Aby przełamać barierę niedowiarków, niedługo rusza program o inspirujących osobach, które pokażą ci, że można robić to, co się lubi. Ty też możesz znaleźć się w tej rubryce!

Po trzecie, zbierz w sobie siłę. Nie słuchaj osób, które trują ci, że do niczego nie dojdziesz, że ta pasja nie ma przyszłości. Chcesz żyć tak, aby twoje decyzje były tak właściwie decyzjami innych? Jeśli popełniasz błąd, dowiedz się o tym sam, a nie słuchaj  innych, którzy najprawdopodobniej nic nie wiedzą o Twoim zajęciu. Albo mówią tak, bo zazdroszczą ci twojego zapału i chcą unicestwić Twój sukces albo kierują się opiniami z miejsca poniżej pleców wziętymi. Wszystkie opinie traktuj z dystansem.

Po czwarte. Upewnij się jak dużo jest firm oferujących usługi, którymi chcesz się zająć. Stań się najlepszy. Bądź kreatywny i innowacyjny lub postaw na tradycyjność, jeśli dany rynek za bardzo pędzi. Ważne jest byś stał się mistrzem swojej dziedziny a nie tylko ją musnął. Inni często powierzchownie traktują swoją wiedzę, bazują na szczęściu, balansują wśród przychylnych wiatrów losu :). Wybij się spośród wielkiej masy. Jeśli oprzesz swoją pasję na wiedzy, która wyróżni cię z pośród tłumu, jesteś na znakomitej drodze! Będziesz dla innych bardziej wiarygodny i kompetentny. Będziesz zauważalny. Poświęć czas, nie rezygnuj nawet wtedy, gdy masz już dostateczną ilość wiedzy. Staraj się być bardzo dobry, a  dążyć do celującego!

Głowa do góry i dużo odwagi. Motywacja znajdzie się sama :).

Zwróć uwagę na chłopca w tytułowym obrazu wpisu. Idzie od jedynie z biednym rowerkiem w rozbudowany i barwny świat pasji. W swoim plecaku ma parę rolek i pędzli, papier do pisania i kilka nut muzyki. Czy to wiele w porównaniu do tego świata, który widzi przed sobą? Nie, ale próbuje. Myślisz, że jakakolwiek uwaga, że się nie nadaje, że powinien zostać kimś innym/robić to, co każą mu jego rodzice go zatrzyma? Być może. Być może uwierzyłby, że pisze źle i nigdy nie będzie tego robić dobrze. Lub uwierzy w to, że malowanie nie da mu pieniędzy, a więc godziwego i szczęśliwego życia. Resztę życia spędziłby, licząc w ciasnym biurze ku satysfakcji rodziców i dużą ilością pieniędzy w kieszeni, których nie wie na co spożytkować. Na pasję? Nie ma czasu, bo trzeba pracować, by mieć więcej pieniędzy. Nie dociekałby po co właściwie „mieć”, po co „chce” zostać człowiekiem sukcesu. By osiągnąć ideał „wspaniałego życia” stworzony przez rodziców? Na pewno nie jest to pogoń za prawdziwym szczęściem.W rzeczywistości będąc urzędnikiem, wciąż marzyłby o zostaniu artystą. Podążaj za głosem serca. Może pomóc ci w tym pytanie. Kim chciałbyś być, gdyby nie istniały konkretne zawody? Człowiekiem, który pomaga ludziom, tworzy, rządzi innymi, pracuje w grupie, odkrywa sekrety nauki? Kim?

One response to “Z własną pasją w świat!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s