RPG, czyli gra w umyśle

kostki

http://insiderpress.pl/58,kolorowe-mini-kosci-100-sztuk-kostki-do-gry.html

Jakiegokolwiek gracza, którego spotkałam, twierdził, że RPG to świetna rzecz. Rzadko kiedy spotykałam się z opiniami, że to nudne. Jeśli takie słyszałam, to od osób, które nigdy nie grały w grę fabularną.

Nigdy nie miałam okazji dołączenia do graczy RPG, ale kiedyś na pewno spróbuję. Nie chcę udawać kogoś, kto się na tym zna, dlatego przytoczę tu wyjaśnienie ze strony http://rpg.polter.pl/

Czym są gry fabularne? To zabawa rozgrywająca się w wyobraźni, którą można porównać do dziecięcej zabawy w wojnę czy policjantów i złodziei. Gracze wcielają się w wymyślone postacie i wspólnie przeżywają przygody w wyimaginowanym świecie.

Jednak, w odróżnieniu od dziecięcej zabawy, w grach fabularnych występuje dodatkowa postać: Mistrz Gry (MG), którego zdaniem jest nadzorowanie przebiegu zabawy. Sama rozgrywka zaś opiera się na dialogu gracze – MG. Gracze mówią, co robią ich postacie, natomiast prowadzący podaje im rezultat tych działań.

Prowadzący rozgrywkę zwykle ma przygotowany scenariusz – ramowy plan obejmujący główne wydarzenia, wątki i postacie, które pojawią się w trakcie rozgrywki (spotkanie graczy nazywane jest sesją). Jednak gracze nie są zobowiązani do trzymania się tego planu. Mają swobodę wyboru, jeśli chodzi o to, co zrobią ich postacie: a mogą zrobić co tylko chcą, ograniczone są jedynie konwencja świata oraz (zazwyczaj) prawami fizyki. Tak więc, scenariusz może zakładać odbicie kupca z rąk zbójców, lecz gracze niekoniecznie muszą to zrobić, jeśli znajdą dla siebie ciekawsze lub bardziej dochodowe zajęcie.

Brzmi ciekawie, prawda? Najlepiej wybrać się na konwent, na którym takie sesje są ogólnodostępne. Ale możesz także zorganizować własną drużynę i ze znajomymi rozgryźć, o co tu biega. Jeśli nie wyjdzie, nie zrażaj się, ale wybierz do kogoś, kto ma już doświadczenie w tej kwestii. Tak czy siak, wrażenia na pewno są ciekawe.

Jeśli zawsze lubiłeś tworzyć mapy, historie, postaci to wspaniała możliwość właśnie się nadarzyła. Często jako dzieci wymyślaliśmy różne zabawy z odgrywaniem ról. Pamiętam, że gdy byłam mała bawiłam się przez kilka tygodni, codziennie w wakacje z moją koleżanką w pewną grę. Wszystko toczyło się na placu zabaw będącym dla nas niezwykłą krainą magii. Huśtawką musiałyśmy dolecieć na miejsce, by zebrać trochę kamieni, które otworzyły by przejście – ślizgawkę. Na niej życie mojej towarzyszki było zagrożone, a na dodatek ścigały nas wyimaginowane diabły ;D. Zabawa była przednia, a wszystko toczyło się jedynie w wyobraźni. Dla innych plac zabaw był zwyczajny i wcale nie najlepszy, bo nie była tam tylko zerdzewiała duża ślizgawka, piaskownica i huśtawka.

Jeśli zainteresował Cię temat RPG, możesz również sprawdzić, czym są LARP-y. Można powiedzieć, że jako dzieci, z moją koleżanką, grałyśmy w dziecięcą wersję LARP-a.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s