Co zrobić, by odszukać swoją pasję?

gooddayOdpowiedź na pytanie w tytule jest bardzo inspirująca. Aby odnaleźć swoją pasję, każdego dnia musisz próbować czegoś nowego. Nawet jeśli nowy temat zupełnie cię nie interesuje, kup gazetę o danej tematyce i przeczytaj od deski do deski. Zacznij uprawiać sport, którym nie zawracałeś sobie dotąd głowy. Być może nie odkryjesz w tych czynnościach swojego hobby, ale tylko tak możesz sprawdzić, czy to są rzeczy dla ciebie. Jeśli nie spróbujesz, już zawsze będziesz żyć w przekonaniu, że to nudne i trudne zajęcia. A może być zupełnie odwrotnie. Próbując, nic nie tracisz, a zyskujesz. Tylko działanie da ci możliwość zweryfikowania, czy dane zajęcie to coś, co pokochasz, czy jedynie potwierdzi twoją wcześniejszą negatywną opinię. W obu przypadkach osiągasz sukces, bo wiesz co skreślić ze swojej listy pasji i nie wracać nigdy do tego,  a czego dalej szukać i co rozwijać.

Robienie każdego dnia czegoś nowego nie tylko pomoże odnaleźć ci pasję. Sprawi też, że codziennie będziesz wykonywać coś wyjątkowego, innego, wychodzącego poza ramy codzienności. Nauczysz się na pewno wielu nowych rzeczy i poznasz wielu ludzi. I nawet jeśli teraz myślisz, że te czynniki są zupełnie nieprzydatne, już niedługo szczątki wiedzy z danej dziedziny okazać się mogą ostatnią deską ratunku. Dobrze jest umieć wypowiedzieć się na dany temat jako ktoś, kto tego próbował i ma za sobą konkretne doświadczenie. Twórz nowe połączenia neuronowe, pałaj się różnych zajęć, całkowicie różnorodnych!

Inni drogowskazem do celu

Pewnie spotkałeś lub widziałeś w swoim życiu osobę, która opowiadała o swojej pasji. Przypomnij sobie i zwróć uwagę na jej gesty, emocje rysujące się na twarzy, ton jakim wypowiada zdania. Wydawałoby się, że nie mówi tylko o zwykłej czynności, ale o czymś cudownym. Rozmawiaj jak najczęściej z różnymi osobami, które zainspirują cię, podzielą się opinią na temat własnego hobby. Wtedy poznasz pasję z autopsji, zadasz pytania, uzyskasz podpowiedzi i pomysły. Kiedy już odnajdziesz swoje pole do manewru, możesz zwrócić się do poznanych wcześniej osób, razem z nimi odkrywać waszą wspólną pasję. Dzięki choćby chwilowemu wkroczeniu w daną dziedzinę, możesz poznać nowy typ ludzi, o których wcześniej nie miałeś pojęcia. Szukaj też osób o podobnych zainteresowaniach, nie tylko w tradycyjny sposób (kursy, kółka, zloty fanów), ale również przez internet np. dołącz do forum. To jeden z najprostszych środków, by dotrzeć do większości osób na Ziemi, i nie trzeba się go bać.

Szukaj, aż znajdziesz

Nawet jeśli twierdzisz, że twoje poszukiwania idą na marne, nie rezygnuj. Próbuj aż znajdziesz. Czy ludzie, którzy się poddali osiągnęli cokolwiek? Czasem twoja podróż może trwać długo i nie zadomowisz się w żadnym miejscu. Idź dalej, bo warto poświęcić nawet lata, by znaleźć coś, co będzie sprawiać ci przyjemność przez resztę życia. Zainwestuj w siebie teraz, by później móc cieszyć się pasją.

Poza tym nie cel jest priorytetem, tylko skutkiem. Wędrówka, podczas której uczysz się, zdobywasz doświadczenia, odnosisz porażki i poznajesz ludzi,  kształtujesz swój charakter i stajesz się odporny na niepowodzenia, trwa najdłużej. Całe twoje życia składa się z tej części. Osiągnięcie celu, którego odnalezieniem możesz się cieszyć to tylko mały kawałeczek czasu. Ale czy nie lepiej uczynić tak długą podróż wspaniałym, celem samym w sobie? Podejmowanie się różnych zajęć jest wspaniałe, nie trzeba więc oczekiwać tak bardzo końca i chcieć jak najszybciej pokonać drogę. Nagroda sprawi Ci też radość, tak jak podróż, ale póki jej nie ma, zachwycaj się samą drogą. Nie mam na myśli tego, że znalezienie pasji jest mało ważne, bo w końcu o to się rozchodzi. Po prostu pamiętaj, że jeśli nie widzisz punktu na horyzoncie, nie znaczy to, że bez niego jesteś skończony.

W końcu natrafisz na coś, co cię zainteresuje. Najprawdopodobniej jednak wciąż nie będziesz w stu procentach pewien, czy chcesz się związać na stałe z nową pasję. Dlatego dalej zgłębiaj wiedzę o hobby, bo może okazać się wspaniałe dopiero wtedy, gdy będziesz w nim dobry, ale jednocześnie szukaj cały czas, wykorzystuj każdą okazję. W końcu uda ci się stwierdzić, czy to, co robisz mógłbyś wykonywać codziennie i czerpać z tego radość. A nawet zarabiać ze swojej pasji.

Co zrobić, gdy natrafimy na kamień?

Czasami wymyślamy różne wymówki, żeby tylko ominąć zadanie, a mimo wszystko „coś robić”. Wyrzuć iluzje i weź się za sedno sprawy. Próbuj nawet, jeśli nie jesteś całkiem gotowy. Bo zawsze znajdzie się jakaś „niegotowa część ciebie niepozwalająca rozpocząć”. Nie usprawiedliwiaj się. Ludzie często zasłaniają się wymówkami dlatego, że zadanie zbyt ich przerasta. „Trzy godziny siedzenia nad projektem? Przecież można zadzwonić do kolegi, by zrobił wizytówki”. Zadzwonienie jest prostsze i krótsze, więc przezwycięża robienie projektów. Dlatego podziel swój cel na mniejsze kawałki, a te z kolei na kawalątka. Łatwiej jest zabrać się za krótkie i łatwe zadania. A kiedy wszystkie je wykonasz, nagle okaże się, że dotarłeś do końca drogi, która na początku wydawała się nie do przebycia.

Bądź wszechstronny

Co możesz zrobić w najbliższym czasie? Kupić płytę z nieznanym ci gatunkiem muzycznym lub zespołem, książkę, której w zwykłych okolicznościach nie wziąłbyś do ręki, komiks, pojedź sam do zupełnie nieznanego ci miasta, spotkaj się z nowymi ludźmi, przeczytaj magazyn kulinarny, o modzie, o sporcie, samochodach itd. Wyznacz sobie 5 dni okresu próbnego. A jeśli spodoba Ci się odkrywanie każdego dnia nowych rzeczy, spróbuj wcielić plan w życie na kolejne tygodnie, a nawet lata, by całe swoje życie podporządkować ciekawemu odkrywaniu świata.

Po to została stworzona ta strona, żeby dawać inspirację ludziom z pasją. Będą tu dodawane wszystkie zajęcia; dziwne i mniej dziwne, których możesz się podjąć, a także nietypowe pasje innych osób, ciekawostki, a także inne artykuły dotyczące pasji i osiągnięcia sukcesu.

One response to “Co zrobić, by odszukać swoją pasję?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s