Zmień myślenie!

euforia12Na pewno nie raz zastanawiałeś się nad tym, co możesz w życiu robić. Być może odnalazłeś już pasję albo ona przypadkiem odszukała Ciebie. Jeśli tak to bardzo Ci gratuluję!

Jednak bardzo prawdopodobne, że wciąż na nią czekasz, ale wiedz, że ona nie  zapuka do twoich drzwi,  nie powie ci, że jest twoim nowym przyjacielem. Jeśli nadal oczekujesz „zapukania”, zaopatrz się w wielką cierpliwość. Bo to nie pasja będzie ciebie szukać. Ty musisz wybrać się w podróż, aby ją znaleźć i rozpoznać wśród różnych „podszywaczy” udających hobby.

Wielu osobom towarzyszy takie błędne przekonanie. Uważają, że kiedyś coś tam się znajdzie, przypadkiem ktoś im coś ciekawego podsunie, natrafią na coś fajnego i jakoś to będzie. Weź swój los w swe ręce. Jeśli nie podejmiesz działania, będziesz stać w miejscu jak oni wszyscy. A od tej decyzji może zależeć kawał Twojego dalszego życia.

Nawet jeśli teraz „wiesz”, że ci się nie uda, odkryjesz, że jesteś w błędzie. Ta bariera ograniczająca twój nieskończony potencjał jest tylko w twojej głowie. Utworzyła się poprzez ogólne opinie, poglądy, które wciska ci telewizja, inni ludzie i ogrom innych spraw. Kto powiedział, że nie możesz zostać prawnikiem, jeśli nie masz znajomości albo historykiem, bo z takimi kwalifikacjami nie da się znaleźć pracy? Jeśli masz do czegoś potencjał i zacięcie na pewno okażesz się lepszy w lubianej dziedzinie i chętniej będziesz działać w tym kierunku niż gdybyś się podjął rzeczy, które Cię nudzą. Motywacja do rozwoju znajdzie się sama. Wolisz, spędzić całe życie robiąc coś, czego nienawidzisz i mieć z tego dobre pieniądze, czy budzić się każdego dnia z myślą, że możesz zająć się tym, co kochasz i mieć mniejsze zarobki, które wcale „mniejsze” być nie muszą? Jeśli jesteś dobry i z pasją wykonujesz swoje zajęcia, łatwiej będzie Ci rozwijać się w tej dziedzinie finansowo, ale nie tylko.

Ile razy ja byłam z góry uprzedzona do jakiegoś zainteresowania, zadania wydawały mi się nie do wykonania, nie mogłam zrozumieć pasjonatów danej dziedziny. Ty też być może masz opinie na temat różnych zajęć. Historia może wydawać ci się nudna, a matematyka bardzo trudna, do sportów nie masz kondycji, a malowanie to zajęcie dla ludzi z talentem. A ty z góry to wszystko wiesz, choć nawet nie dotknąłeś tej dziedziny.  Dlaczego matematyka jest trudna? Bo tak jest i już. Te wszystkie ograniczające cię przekonania sprawiają, że niełatwo zabrać się za nową pasję. Nie wierz w nie! Jak możesz stwierdzić, że nie masz talentu na postawie kilku marnych prób? Poza tym talent to ok. 10% sukcesu, reszta to ciężka praca, jak ktoś to kiedyś ujął. Nierzadko ludzie z talentem marnotrawią go, stając się leniuchami z wieńcem laurowym na głowie. A ci, którzy nie mieli zdolności, dzięki wytrwałości i pracy osiągnęli lepszy poziom niż „utalentowani”. Aby się przekonać, jakie masz predyspozycje, jest na to tylko jeden sposób: wejście choć czubkiem palców do morza tego hobby.

Każda pasja jest ciekawa

Tak więc na początek, wybierz przekonanie, które chcesz zmienić. Np. „historia jest nudna” i zapisz go w formie odwrotności „historia jest ciekawa”. Zapisz na kartce 4 powody, dzięki którym myśl ta może być prawdziwa.

  1. Czy jest jakiś zły lub niebezpieczny powód dla którego nie możesz wierzyć w myśl „historia jest ciekawa”?
  2. Gdyby historia była nudna, nie byłoby tylu pasjonatów historii.  Może uczysz się nieciekawych okresów historycznych. Być może oświecenie jest niepasjonujące, ale II WŚ będzie ciekawa. Albo historia jest nudna dla Ciebie dlatego, że nauczyciel wywołał w Tobie zniechęcenie tym przedmiotem? Dlaczego jeszcze uważasz ją za „nudną”? I co znaczy „nudny”?
  3. Wszystkie odpowiedzi zapisuj koniecznie na kartce. W ten sposób widzisz czarne na białym swoje myśli i zawsze możesz do nich wrócić. Obciążasz też umysł, nie musząc zapamiętywać odpowiedzi.
  4. A teraz zamień się na chwilę w pasjonata historii i pomyśl o swojej nowej pasji. Co odczuwasz, gdy masz za chwilę zabrać się do nauki wydarzeń?
  5. Wymyśl jak najwięcej pozytywnych stron nauki historii np. wydarzenia przypominają opowieści, które tak bardzo lubię czytać, mogę zaimponować wiedzą, itd. Zapisuj wszystko, co przyjdzie ci do głowy!
  6. Wyobraź sobie siebie jako wybitnego historyka. Widzisz swój wykład w dużej sali, na którą wszyscy wpychają się drzwiami i oknami? :)

Oczywiście „historia jest nudna” jest tylko przykładową wersją. Podstaw do tego ćwiczenia jakiekolwiek przekonanie na temat nowej pasji, które chcesz zmienić. Może okazać się, że faktycznie historia jednak nie jest twoją mocną stroną i nie jesteś do niej stworzony. Ale wtedy już będziesz wiedzieć to na pewno, a wiedza historyczna zawsze może zaowocować w przyszłości. Bo nigdy nie wiesz, co w przyszłości może ci się przydać. Sapkowskiemu do wymyślania imion bohaterów posłużyło wcześniejsze związanie z handlem zagranicznym. Nie miejmy uprzedzeń. Kolejny przykład to James Chadwick, uczony, który pomylił kierunek wymarzonych studiów matematycznych z fizycznym (ta go nie fascynowała), a przez swoją nieśmiałość nie zgłosił pomyłki. Jednak polubił fizykę i został laureatem Nagrody Nobla.

Nie wszystko musi cię interesować. Nie chodzi to o powtarzanie mantr i ślepe uwielbianie na siłę tego, czego nie lubimy. To ty wybierasz, co sprawia ci większą przyjemność i bardziej cię fascynuje, a co mniej. Lecz nie zamykaj się tylko w „swojej jedynej i najukochańszej pasji”. Fajnie, że ją masz i ciesz się nią. Ale warto poszerzać swoje hobby i czerpać radość z wielu rzeczy, ponieważ w przyszłości zawsze możesz zmienić swoje życie i pasję, nigdy nie jest na to za późno.

Gotowy do podróży?

Błędne myślenie towarzyszy wielu z nas. Dlatego już teraz zdaj sobie sprawę z tego, że szanse na samoczynne przybycie pasji są znikome i że wszystko może okazać się twoim hobby, nawet jeśli takie się nie wydaje. Powszechnie uważa się pasjonata za wyjątkowego szczęściarza, bo robi to, co lubi i czerpie z tego różne korzyści.Ty też możesz zostać takim szczęściarzem! Zgromadź tylko trochę energii, by już teraz wyruszyć w podróż w poszukiwaniu pasji! Zaczynamy od teraz!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s